Wiele różnorakich ciekawostek w tym samym miejscu – to cały Kazachstan. Miejsce to ze względu na obejmowanie ogromnego obszaru posiada aż trzy strefy czasowe.

Pośród najczęściej uczęszczanych miejsc jest świątynia, która powstała na przełomie XIX i XX wieku. Mieszczący się w mieście Ałmaty, sobór zniewala wyjątkową architekturą. Wyróżniającą rzeczą świątyni jest żółty front z liczne zdobionymi zaokrąglonymi dachami. W mieście tym mieści się najwyżej położone lodowisko na całym świecie.

Następnym punktem, który warto odwiedzić jest zbiornik wodny położony niecałe 30 km od Ałamaty. Jezioro Ałmatyńskie jest otoczone urokliwymi i efektownymi skalistymi górami. Klimat charakterystyczna dla gór, zimny może narobić problemów, z tego powodu wybierając się w góry należy wyposażyć się chociaż w ciepłą odzież.

Bywa on określany rajem na Ziemi, gdyż poza krajobrazami górskimi, kraj ten dysponuje stepami, pustyniami i półpustyniami, które stwarzają niesamowicie egzotyczny i wyjątkowy nastrój. Co ciekawe, państwo to posiada liczne jeziora (między innymi jedno z największych na tym kontynencie: Bałchasz).

Kazachstan obejmuje również własny kanion nazywany Szaryńskim. Położony w południowo-wschodnim krańcu Kazachstanu, teren mierzy 150 kilometrów w długości, a jego wysokość często przekracza dwieście metrów. Kanion znajduje się blisko gór Tienszan, a jego najlepiej rozpoznawalną częścią jest Dolina Zamków, w której można znaleźć wyjątkowo nietypowe i niespotykane formacje skalne.

Co jeszcze okazuje się być godne zainteresowania w Kazachstanie? Otóż tzw. Bäjterek czyli potężna wieża obserwacyjna, która potrafi zapewnić wyjątkowe przeżycia i emocje. Znaleźć ją można w Astanie (stolica kraju), a jako nowoczesny obiekt wyznaczający status miejscowości i jego gwałtowny oraz ważny rozwój, sięga ponad 100 metrów.

Jego wizerunek jest ozdobiony banknotami kazachstańskiej waluty. Z architekturą tego budynku związana jest ciekawa legenda opowiadająca o powstaniu słońca.

Wśród najważniejszych obiektów Kazachstanu znajduje się Piramida Pokoju i Pojednania także możliwa do zobaczenia w Astanie. Jest to budynek będący siedzibą Teatru Operowego. Należy do jednej z największych inwestycji Astany. Na budowlę składa się piramida utworzona z 5 pięter trójkątów równobocznych. Pierwsze dwa rzędy to figury wykonane ze szkła, natomiast następne trzy – dolne – uformowano z ciemnego granitu. Czubek budynku to przepiękny witraż.

Kolejnym przykładem fascynującej i niejednokrotnie frapującej turystów kultury jest Meczet Kzharet Sultan, który jest świątynią plasującą się na drugiej pozycji jeśli chodzi o wielkość w Azji Środkowej. Mieści niewiarygodną ilość ludzi – aż 10 tysięcy.

Z innych ciekawych miejsc Kazachstan ma do zaoferowania największe centrum handlowo-rozrywkowe mieszczące się pod przeźroczystym namiotem – Chan Szatyr. Powierzchnia tej monumentalnej konstrukcji przekracza łączna powierzchnia 10 boisk przeznaczonych do footballu. Wewnątrz centrum handlowego można wybrać się do marketów, parków a nawet na pole do mini golfa. Co niewiarygodne, wewnątrz jest także potok i plaża.

24 lutego 2018 Brak komentarzy admin , , ,