Właściwie już od czasów średniowiecznych, w Polsce zaczęto stawiać pałace. W odróżnieniu od Zamków, ich rolą nie było bronienie właściciela, ale jego reprezentowanie. Dlatego też wszelkiego rodzaju budowle pałacowe były tak okazałe. Dookoła najczęściej znajdywał się piękny park, w którym wyznaczone były ścieżki przeznaczone zarówno do jazdy konnej, jak i pieszych wędrówek. I nie da się ukryć, że pałace do dziś stanowią ważny element polskiej architektury krajobrazu. Łącznie, gdybyśmy chcieli je wszystkie zliczyć, mamy ich około tysiąca. Ta liczba naprawdę daje do myślenia. Pokazuje też, jak bardzo jesteśmy przywiązani do naszych tradycji oraz historii.

A jak wyglądają te miejsc dzisiaj? Niestety wiele z nich popadło w ruinę. Ale na szczęście nie wszystkie. Są takie pałace, które doczekały się odrestaurowania. A niektórym z nich nadano wręcz nowego charakteru, czyniąc z nich ośrodki rekreacyjne. Są więc i akie pałace, które można tylko zwiedzać, a są też i takie, które funkcjonują jak hotele. Można w nich się przespać i można też zjeść coś naprawdę pysznego. Dlatego też turystyka pałacowa w naszym kraju ma się tak dobrze. I coraz więcej osób właśnie w takich miejscach spędza weekend.

A jakie pałace są najbardziej popularne? Wśród tych, które pod względem zwiedzania wydają się bić rekordy popularności wymienić należy Pałac w Wilanowie czy Łazienki Królewskie. Ale nie tylko tutaj można zobaczyć wspaniałe obiekty architektoniczne. Każdy polski region, każde właściwie województwo ma taką swoją historyczną perełkę. I tak na przykład w województwie podlaskim koniecznie zobaczyć trzeba Pałac Buchholtzów – piękny przykład architektury secesyjnej. Na Śląsku jedną z takich perełek jest Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach, który prezentuje neomanieryzm niderlandzki. W Kobylnikach nieopodal Szamotuł znajduje się przepiękny neorenesansowy pałac Twardowskich, a w Książu Wielkim pałac rodu Myszkowskich. Wymieniać można by było tak niemal bez końca. Ale nie o to chodzi. Lepiej skoncentrować się na tym, że każdy z takich obiektów to miejsce, które przyciąga na weekend i nie tylko. Jeśli ktoś ma więcej czasu, to z pewnością nie będzie się nudził.

Czy takie przekształcanie obiektów historycznych w obiekty rekreacyjne jest dobrym pomysłem? W wielu przypadkach, ja najbardziej. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że wiele miejsc mogłoby popaść w ruinę, ponieważ nikt nie chce inwestować pieniędzy w odbudowę czegoś, co później nie przyniesie zysku. Zmiana jakby przeznaczenia obiektu, jego otwarcie dla turystów pozwala natomiast uczynić z obiektu prawdziwe źródło dochodu. W ten sposób o wiele łatwiej jest znaleźć prywatne środki a restaurację obiektu

Patrząc na to, jak wygląda współczesna turystyka weekendowa w Polsce, można odnieść wrażenie, że ten rodzaj wyjazdów cieszy się coraz większą popularnością. Już nie tylko wesela odbywają się w takich miejscach. Coraz częściej przyjeżdżamy po prostu, aby w takim właśnie miejscu odpocząć, pospacerować, zapomnieć o codzienności.

19 czerwca 2019 Brak komentarzy admin , ,