Jest kilka takich miast w Polsce, które stanowią synonim perły architektonicznej. A jednym z nich jest bez wątpienia Kazimierz Dolny. Historia tego pięknego miasta sięga jedenastego wieku. To właśnie wtedy na jednym ze wzgórz została utworzona osada. Jej mieszkańcy nazywali ją Wietrzną Górą. Początkowo osada ta znajdowała się we władaniu Benedyktynów. Po pewnym czasie jednak Książę Kazimierz Sprawiedliwy ziemie te przekazał Zgromadzeniu Sióstr Kanoniczek Regularnych Zakonu Premonstratensów, znanemu jak Norbertynki.

Te, chcąc odwdzięczyć się swojemu darczyńcy, zmieniły nazwę osady właśnie na Kazimierz. A skąd przydomek Dolny? Ten dodano dopiero po pewnym czasie. Miało to na celu pomoc w odróżnieniu osady od Kazimierza założonego tuż opodal ówczesnego grodu krakowskiego. przez wiele lat osada rozwijała się prężnie, aż Władysław Łokietek nadał jej prawa lokacyjne. Wtedy stała się jednym z kluczowych ośrodków miejskich w średniowiecznej Polsce. Niestety kolejne wieki, a szczególnie wiek wojen światowych bardzo miasto wyniszczył. Na szczęście po zakończeniu bitew udało się wiele zabytków odrestaurować. I dzisiaj Kazimierz Dolny wydaje się być jednym z najpiękniejszych miast w Polsce.

Pomimo tego, że miasto wcale nie należy do największych, wiele można w nim zobaczyć. Do dzisiaj zachowało się mnóstwo zabytków zarówno o charakterze sakralny, jaki świeckim. Poza tym nie możemy zapominać, że miasto położone jest nad Wisłą. To też czyni je krajobrazowo pięknym.

Ale wróćmy do tego, co w mieście może nas zachwycić. Przede wszystkim jest to rynek z licznymi kościołami, kamienicami czy spichlerzami. Kolejnym elementem są ruiny zamku. Dokładnie tego, na którym rezydowali znamienitych gości przyjmowali polscy królowie i książęta. Ale zabytki to nie wszystko. Ze względu na walory przyrodnicze, Kazimierz Dolny od lat jest znaną miejscowością wypoczynkową. Liczne wąwozy zlokalizowane wokół miasta to miejsca, gdzie już w dziewiętnastym wieku powstała niejedna willa i niejeden pensjonat dla turystów. Ludzie przyjeżdżali tu i nadal przyjeżdżają, żeby zaczerpnąć świeżego powietrza.

Dla osób, które kochają aktywne spędzanie wolnego czasu idealnym rozwiązaniem staje się podążenie ścieżką dydaktyczną o wdzięcznej nazwie „Norowy Dół”. Ścieżka ta prowadzi nie tylko przez zabytki architektoniczne, ale również tam, gdzie przyroda wydaje się ukazywać w całej swojej krasie. Osuwiska rozciągające się wzdłuż wąwozu, piękne odsłonięcia skalne, leje sufozyjne, a także liczne tereny łąkowe – wszystko to sprawia, że spacer tą właśnie ścieżką jest tak wyjątkowy.

A gdy jest się już po całym dniu zwiedzenia, gdy człowiek marzy o tym, żeby sobie wypocząć – dobrze jest wrócić do wybranego miejsca noclegowego. Może być do komfortowy pensjonat czy ekskluzywna willa. Jedno jest pewne – po dniu pełnym pozytywnych emocji, każdy marzy o tym, żeby spokojnie usiąść i dać swoim nogom wypocząć. Taki wypoczynek może być połączony z kolacją na kazimierskim rynku, który nocą wydaje się być wręcz magiczny.

19 czerwca 2019 Brak komentarzy admin , ,