Europa to miejsce obfitujące w liczne pomniki przeszłości. Kultury starożytnej Grecji, Rzymu, Bizancjum czy Imperium Osmańskiego pozostawiły po sobie ogromną spuściznę, dzięki której dzisiaj wiemy, jak wyglądało życie Europejczyków, setki lub tysiące lat temu. Świetnie zachowane perły architektury, czy niezmienione zabudowania mieszkalne dają szanse poznać bliżej tajemnice byłych imperiów i dzieje ich upadku. Zastanawiasz się, gdzie najlepiej udać się wakacje pełne historii? Poznaj najpopularniejsze miejsca w Europie!

Grecja

Starożytna Grecja jest jedną z podstaw dzisiejszej Europy. To dzięki Grekom rozwinęły się takie dziedziny jak filozofia, sztuka i literatura. Wielcy myśliciele tamtych czasów określili ramy świata, w jakim poruszamy się do dzisiaj i należeli do nich Arystoteles, Sokrates czy Epikur. Wielkie dzieła literatury pochodzą spod piór wielkich autorów jak Homer, Safona czy Sofokles.

Dzisiaj możemy podziwiać ich spuściznę nie tylko kulturalna, ale też architektoniczną. W Atenach miliony turystów przyciągają pozostałości greckiego Akropolu niegdyś centrum starożytnej stolicy Grecji, gdzie filozofie i politycy wygłaszali swoje słynne przemowy. Poza Akropolem, turyści odwiedzający Grecję mogą podziwiać wzniesione na cześć greckich bogów świątynie. Należy do nich Partenon oraz Świątynia Zeusa.

Resztę zachowanych pamiątek z epoki antyku można zobaczyć w greckim Muzeum Archeologicznym, w którego zbiorach znajduje się wiele pozostałości po starożytnej kulturze nie tylko Grecji, ale jednakowo Egiptu czy starożytnej Persji.

Poza Atenami wielbicieli historii zachwycą też inne miejsca na mapie Grecji jak Saloniki, gdzie można zobaczyć ogromny pomnik Aleksandra I i jego Bucefała oraz Agie Sophie, czyli Czerwony Kościół. Stanowi on jeden z pomników potęgi Bizancjum na tamtych terenach.

Turcja

Na terenach obecnej Turcji niegdyś panowało jedno z największych imperiów Europy – Cesarstwo Bizantyjskie. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego była to kolejna potęga rosnącą we wczesnochrześcijańskiej Europie. Konstantynopol jak do 1930 nazywano obecną stolicę Turcji Stambuł, stanowił centrum życia kulturalnego Europy w dobie wczesnego średniowiecza. Bizancjum swoją potęgę zawdzięcza głównie swojemu władcy Justynianowi, który podbił byłe tereny Cesarstwa Rzymskiego i ustanowił nowe rozwiązania administracyjne w swoim państwie. Upadek nastąpił wraz z rozwojem Imperium Osmańskiego w XV wieku.

sofia

Dzisiaj z tamtego czasu można podziwiać jedną z najbardziej imponujących budowli tamtego okresu, czyli Hagia Sophia w Stambule. Dzisiaj jeden z najbardziej rozpoznawalnych meczetów na świecie, jest jednym z symboli stolicy Turcji.

Rzym

Włochy to nie tylko niezwykła kuchnia, ale także miejsce pełne historii i kultury. To właśnie tam masz szanse poznać z bliska pracę Michała Anioła oraz zobaczyć miejsce walki starożytnych gladiatorów. Poza tym na wielbicieli starożytności czeka rzymski Panteon oraz Forum Romanum – centrum starożytnego Rzymu.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Travelis.com.pl

17 kwietnia 2022 Brak komentarzy admin